Ceny prądu z roku na rok wzrastają. Coraz więcej osób zastanawiając się, w jaki sposób może zaoszczędzić, rozważa założenie paneli fotowoltaicznych. Taka inwestycja zwykle zwraca się po kilku latach. Koszt założenia paneli słonecznych zależy od kilku czynników. Co na niego wpływa?
Koszt paneli i zestawu do montażu
Najwyższym kosztem związanym z założeniem paneli fotowoltaicznych jest ich zakup. Mowa tutaj o modułach fotowoltaicznych i falowniku. Cena zakupionych modułów może być różna w zależności od ich ilości i jakości. Aby dowiedzieć się, jaka ilość modułów będzie optymalna dla Państwa gospodarstwa domowego, użyj naszego kalkulatora fotowoltaiki. Obliczenia opierają się przede wszystkim na wysokości miesięcznego rachunku za prąd.
Przykład
Zakładając, że rachunek za prąd wynosi 200 złotych miesięcznie, a 1 kWh kosztuje nas 62 grosze oraz odliczając stałe opłaty przesyłowe (czyli około 10 złotych), miesięczne zapotrzebowanie na energię elektryczną możemy oszacować na około 310 kWh.
- W celu wyliczenia potrzebnej instalacji fotowoltaicznej należy pomnożyć tę wartość przez 12 miesięcy. W wyniku takich obliczeń uzyskamy wartość 3720 kWh.
- Co ważne, do uzyskanego wyniku należy dodać 20 procent, ponieważ taka kwota będzie pobierana przez elektrownię w ramach magazynowania energii. Ostatecznie otrzymujemy 4464 kW, co daje nam informację, że instalacja powinna mieć około 4,5 kW.
- Korzystając z obliczeń z naszego kalkulatora fotowoltaiki, dowiadujemy się, że w takim przypadku optymalny będzie montaż 12 paneli (a wymagana powierzchnia to 22 m2).Warto jednak pamiętać, że mogą mieć one różną moc i wielkość, na podstawie których również należy dobrać ich liczbę. Ich koszt będzie zależny od jakości. W wersji ekonomicznej mówimy o kwocie 16 667 złotych, w wersji standard 18 333 złotych, a premium 20 000 złotych.
- Koszty związane z położeniem paneli zależą w dużej mierze od rodzaju konstrukcji i sposobu ich ułożenia. Dla przykładu, jeśli omawianych 12 paneli chcielibyśmy ułożyć w trzech rzędach, po cztery panele w każdym, a konstrukcja będzie montowana na dachu skośnym pokrytym blachodachówką, to przybliżony koszt konstrukcji (między innymi łączników, śrub czy adapterów) wyniesie 1187.97 złotych.
Koszty eksploatacji i opłacalność
Koszty związane z założeniem paneli fotowoltaicznych wydają się wysokie. Jednak żeby oszacować ich opłacalność, warto zwrócić uwagę na koszty, jakie wiążą się z ich eksploatacją. Jeśli weźmiemy pod uwagę omawiany przykład 12 paneli i koszt 200 złotych miesięcznie za prąd przed ich montażem, możemy łatwo obliczyć, że przed montażem instalacji fotowoltaicznej, roczna opłata za prąd wynosiła 2400 złotych. Po zamontowaniu paneli będzie to kwota 260.40 złotych za rok. W praktyce oznacza to, że w ciągu pierwszego roku możecie Państwo zaoszczędzić 2 139.60 złotych, a po 25 latach aż 80 992.23 złotych (zakładając roczny wzrost ceny prądu o trzy procent). Należy jednak pamiętać, że obliczenia zostały wykonane dla konkretnych parametrów wpisanych w naszym kalkulatorze, a ich wartość może się zmienić, na co wpływ ma wiele czynników.
Założenie paneli słonecznych się opłaca. Ich koszt zwykle waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wielkości instalacji. Warto jednak pamiętać, że gwarantują bardzo dużą oszczędność, a inwestycja zwykle zwraca się po kilku latach. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.