Rozwój technologii powoduje, że w codziennym życiu możemy korzystać z coraz to nowszych udogodnień. Każdemu z nas towarzyszą na co dzień różne urządzenia mobilne, bez których nie wyobrażamy już sobie życia, a które niestety wciąż mają ograniczony przez baterię czas działania. W związku z tym możliwość ładowania ich w pociągach, komunikacji miejskiej, obiektach użytkowych czy też w otwartej przestrzeni publicznej staje się realną potrzebą. Dzięki coraz szerszemu zastosowaniu źródeł energii odnawialnej stacje ładowania telefonów czy innych akcesoriów elektronicznych niedługo znajdą się również w miejscach rekreacyjnych, czyli na przykład w parkach. Czym są e-ławki i e-wiaty i czy inwestycja w takie rozwiązania jest dobrym pomysłem?
Czym są ławki solarne i jakie dają możliwości?
Temat paneli fotowoltaicznych jest aktualnie bardzo popularny. Opłaty za energię elektryczną, które stale rosną oraz chęć ochrony środowiska sprawiają, że na takie instalacje decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, ale także gospodarstw rolnych czy budynków użyteczności publicznej. Jednak zastosowanie fotowoltaiki jest znacznie szersze. Dowodem na to są elementy małej architektury miejskiej, takie jak na przykład ławki, znajdujące się niemal w każdym parku, na bulwarach czy placach zabaw. Ławki solarne to rozwiązanie, które z pewnością spodoba się osobom, lubiącym spędzać czas na świeżym powietrzu.
Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych OZE ławki solarne dają możliwość darmowego ładowania sprzętu elektronicznego, pozostając przy tym przyjazne środowisku. Funkcjonalność ławek pozwala na spędzenie wielu godzin w parku bez obaw o rozładowanie telefonu, słuchawek czy czytnika e-booków, które często towarzyszą relaksowi. Poza tym ławki solarne mogą zostać wyposażone dodatkowo w router wi-fi, który pozwoli na swobodne połączenie się z internetem, co jest dużym udogodnieniem dla mieszkańców oraz przede wszystkim dla turystów. Z e-ławki można korzystać zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto również wspomnieć, że ławki solarne pasują do każdego miejsca czyniąc z niego nowoczesną, funkcjonalną i przyjazną ludziom przestrzeń miejską. Oprócz tego są one wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, dzięki czemu mogą służyć użytkownikom nieprzerwanie przez wiele lat.
Jakie jest zastosowanie wiat solarnych?
W ostatnich latach na popularności zyskują jednoślady elektryczne, jak na przykład hulajnogi czy rowery. Ładowanie takich urządzeń w terenie bywa jednak problematyczne. Dzięki użyciu odnawialnych źródeł energii w nowoczesnych wiatach solarnych można jednak sprostać temu problemowi. E-wiaty różnią się od tradycyjnych tym, że ich zadaszenie pokryte jest panelami fotowoltaicznymi OZE.
Dzięki temu pozostawiając rower elektryczny czy hulajnogę pod e-wiatą, można je w pełni naładować zupełnie za darmo. Dodatkowo konstrukcja wiat charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne, co jest szczególnie ważne w przypadku konieczności schronienia swojego sprzętu oraz nas samych przed deszczem. Wiaty solarne mogą być także wyposażone w inteligentne oświetlenie LED z czujnikiem ruchu, które dzięki energii ze słońca nie tylko zwiększa komfort użytkowania takiej wiaty nocą, ale przede wszystkim podnosi poziom bezpieczeństwa w jej okolicy.
Wykorzystanie architektury solarnej w przestrzeni publicznej to zwrot ku koncepcji Smart City, czyli inteligentnego miasta, które jest nowoczesne oraz przyjazne mieszkańcom, a także środowisku. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii uniezależnia produkty Smart City od sieci energetycznej, dzięki czemu mogą one zostać zlokalizowane w dowolnym miejscu, znacznie usprawniając tym samym poruszanie się bez ograniczeń po mieście i poza nim. Nowe technologie dają możliwość ciągłego rozwoju miast w zrównoważony sposób, z myślą o ludziach i całej planecie.