Prowadzenie gospodarstwa rolnego w obecnych czasach wymaga o wiele większej ilości energii elektrycznej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Nieodłącznym elementem takiego stanu rzeczy jest także wzrost kosztów prowadzenia gospodarstwa, a także znacznie większa zależność od dostawców energii elektrycznej. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na zmniejszeniu wydatków w gospodarstwie oraz przede wszystkim na niezależności energetycznej. AGROENERGIA to program mający na celu pomoc sektorze rolniczemu w inwestycjach w energię odnawialną. Co możesz zyskać dzięki AGROENERGII? Kto może otrzymać dotację? Już teraz poznaj wszystkie szczegóły programu AGROENERGIA 2021!
Kto może otrzymać dotację z programu AGROENERGIA?
Od 1 października 2021 roku właściciele gospodarstw rolnych mogą składać wnioski do programu Agroenergia, realizowanego ze środków unijnych poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten cel wygospodarowano aż 200 000 000 zł.
- posiadać lub dzierżawić użytki rolne o powierzchni od 1 do 300 hektarów,
- prowadzić działalność rolniczą na posiadanym gospodarstwie przez minimum rok przed złożeniem wniosku o dotację.
Dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne i prawne. W przypadku osób prawnych, główny przedmiot działalności przedsiębiorstwa musi być określony kodem PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (oprócz schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z.
Warunki uczestnictwa w programie AGROENERGIA 2021
Oprócz wskazanych przez nas powyżej, podstawowych warunków dopuszczających członków sektora rolniczego do udziału w dotacji, obowiązuje jeszcze kilka ważnych zasad, o których trzeba pamiętać ubiegając się o dofinansowanie:
- do programu AGROENERGIA musisz przystąpić przed podpisaniem umowy z firmą fotowoltaiczną, opłaceniem instalacji oraz zgłoszeniem się po refundację,
- dofinansowanie wypłacane jest po zrealizowaniu inwestycji,
- AGROENERGIA obejmuje jedynie inwestycje w nowe instalacje fotowoltaiczne, nie możesz ubiegać się o dotację na rozbudowanie lub modernizację istniejącej instalacji,
- moc instalacji fotowoltaicznej, która może podlegać dofinansowaniu musi wynosić od 10 do 50 kW,
- dofinansowanie obejmuje także instalacje hybrydowe (łączące w sobie fotowoltaikę lub instalację wiatrową z pompą ciepła) oraz towarzyszące im magazyny energii, dostosowane odpowiednio do instalacji fotowoltaicznych,
- w instalacji objętej dotacją użyte mogą zostać jedynie nowe panele fotowoltaiczne, podzespoły i pozostałe elementy instalacji, muszą być one wyprodukowane maksymalnie 24 miesięce przed montażem,
- po zrealizowaniu inwestycji musisz użytkować powstałą instalację przez minimum 3 lata od momentu jej podłączenia do sieci i uruchomienia,
- nie możesz korzystać z innych programów dotacji do instalacji fotowoltaicznych (takich jak Mój Prąd, Czyste powietrze itp.),
- ulga termomodernizacyjna nie wyklucza udziału w programie AGROENERGIA.
Ile wynosi wysokość dofinansowania AGROENERGIA?
- moc od 10 do 30 kW (włącznie) – do 20 proc. wartości inwestycji, ale nie więcej niż 15 tys. zł
- moc od 30 do 50 kW (włącznie) – do 13 proc. kosztów przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 25 tys. zł.
W przypadku instalacji hybrydowej łączna moc obliczana jest na podstawie osiągów zastosowanych urządzeń i objęta dofinansowaniem w wysokości 10 tysięcy złotych.
Jak wcześniej wspomnielismy, możliwe jest także otrzymanie dotacji na magazyny energii, wynosi ono do 20% kosztów kwalifikowanych, przy czym koszt kwalifikowny nie może osiagać wartości większej niż 50% źródła energii.
- koszt zakupu, montażu oraz odbioru instalacji fotowoltaicznej, środki trwałe (nie mogą być one objęte leasingiem), koszt materiałów, narzędzi i potrzbenj infrastruktury,
- wynagrodzenie ekip montażowych i budowlanych.
Wyżej wymienione wydatki muszą zostać poniesione przed dniem złożenia wniosku o dotację AGROENERGIA 2021 przez wnioskodawcę, a także mieścić się w przedziale czasowym od 01.06.2021 roku do 30.06.2027 roku.
Jak mogę złożyć wniosek do programu AGROENERGIA 2021?
Program dofinansowania sektora rolniczego podzielony został na dwie części.
Nabór do pierwszej części rozpoczął się 1 października 2021 roku, obejmuje on dofinansowania instalacji fotowoltaicznych, ale także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej. Nabór potrwa do wyczerpania środków wyznaczonych na realizację tego etapu.
Druga część programu AGROENERGIA obejmować będzie biogazownie rolnicze, towarzyszące im instalacje wytwarzania biogazu rolniczego oraz elektrownie wodne i towarzyszące im magazyny energii. Nabór potrwa do 20 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania zasobów.
Wnioski składać można do 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
- Załóż konto na Portalu Beneficjenta odpowiadającym danemu WFOŚiGW. Stąd też będzie będziesz mógł po założeniu konta pobrać wszelkie potrzebne dokumenty.
- Uzupełnij pobrany w formacie PDF wniosek (dostępny w zakładce “AGROENERGIA”).
- Wyślij uzupełniony wniosek za pomocą “Skrzynki podawczej – PDF“, dostępnej w Portalu Beneficjenta.
- Wypełniony i podpisany wniosek w wersji papierowej wraz z załącznikami złóż w odpowiedniej siedzibie WFOŚiGW, przyporządk0wanej Twojemu miejscu zamieszkania.
AGROENERGIA – co warto wiedzieć?
Program dotacji AGROENERGIA 2021 pozwala sektorowi rolniczemu inwestować w opłacalne przedsięwzięcia oraz daje szanse na realne działania w zakresie ochrony środowiska. Proekologiczne działania gospodarst rolnych zyskują coraz większą aprobatę społeczną, wpływają pozytywnie na wizerunek producentów rolnych, co przekłada sie także na większe zyski z gospodarstwa.
Co przede wszystkim warto zapamiętać, przed podjeciem decyzji o wzięciu udziału w programie AGROENERGIA 2021?
- Pamietaj, aby najpierw złożyć wniosek o dofinansowanie, a dopiero potem ruszyć z inwestycją.
- Moc instalacji musi mieścić się w przedziale 10 – 50 kW, wszystkie urządzenia muszą być nowe, wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed montażem.
- Dotację możesz połączyć jedynie z ulgą termomodernizacyjną, wszystkie inne programy wykluczają możliwość otrzymania dofinansowania.
- Dofinansowanie otrzymasz dopiero po zakończeniu inwestycji.
- Dotacja przyznawana jest na instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, instalacje hybrydowe oraz magazyny energii.
Szczegóły dotyczące programu AGROENERGIA znajdziesz także na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.