Wszędzie słyszysz o tym, ile korzyści niesie za sobą inwestycja w instalację fotowoltaiczną, ale tak naprawdę nie do końca wiesz, na czym polega ta cała fotowoltaika. Zastanawiasz się jak to działa i jak to możliwe, że można na niej tak wiele zaoszczędzić. To prostsze niż Ci się wydaje. Oto kilka informacji, które rozjaśnią Ci temat instalacji fotowoltaicznej.
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii, pozwalającym na produkcję prądu w bezpieczny dla środowiska sposób.
Instalacja fotowoltaiczna (PV) to inwestycja na długie lata. Jej żywotność przewidziana jest na 25-30 lat. Inwestując w panele fotowoltaiczne, kończysz z wysokimi rachunkami za prąd i stajesz się niezależny od corocznych podwyżek cen energii. Korzystanie z autonomicznego zestawu solarnego jest darmowe i wieloletnie, a sama instalacja – przyjazna dla środowiska.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu, umieszczone są w panelach solarnych i tam zamieniają energię słoneczną w elektryczną.
Odbywa się to w bardzo prosty sposób:
- Wiązka światła (foton) pada na płytę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne.
- Krzem pochłania światło, przy czym wybija elektron wprawiając go w ruch. Właśnie ten ruch jest przepływem prądu elektrycznego. Produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych jest stała i ma niską cenę.
- Aby wykorzystać energię elektryczną, należy zainstalować falownik (inwerter solarny), który jest sercem całej instalacji. Zmienia on prąd stały w prąd zmienny.
Komu i kiedy opłaca się fotowoltaika?
Energia słoneczna dostępna jest dla każdego, każdy więc może czerpać z niej korzyści. Montaż paneli fotowoltaicznych można wykonać zarówno na dachu, jak i na otwartym terenie.
Instalacja fotowoltaiczna daje bezpieczeństwo i niezależność od podwyżek prądu. Cena nie zmienia się w zależności od dostawcy. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej, płacić niższe rachunki za prąd, a przy tym zatroszczyć się o środowisko, to fotowoltaika będzie świetnym wyborem.
Wciąż nie jesteś pewien czy fotowoltaika jest dla Ciebie?
Sprawdź koszty instalacji PV i oblicz ile możesz zaoszczędzić w naszym kalkulatorze fotowoltaicznym.
Jakie ogniwa fotowoltaiczne dobrać do mojego domu i czym się kierować?
Zdecydowałeś, że ta gra jest warta świeczki? Świetnie, to dobra decyzja. Teraz jednak pojawia się pytanie: na jakie ogniwa się zdecydować i jaką moc instalacji wybrać? Przy wyborze mocy instalacji solarnej bardzo ważne jest określenie, ile energii elektrycznej zużywasz w swoim domu w ciągu roku.
Od tego w głównej mierze zależy, jaki rozmiar instalacji będzie dla Ciebie odpowiedni i jak rozłożony się w czasie zwrot z inwestycji. Aby wybrać idealną instalację i nie narazić się na straty, najlepiej wykorzystać do obliczeń rachunki za prąd. Po ich analizie łatwo możesz określić przybliżoną moc paneli słonecznych, które będą odpowiednie dla Twojego domu.
Zobacz również: Kalkulator konstrukcji
Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?
Teraz już wiesz wszystko, powoli zaczynasz wyobrażać sobie, co kupisz za zaoszczędzone pieniądze. Pozostaje już tylko ostatnia decyzja. Komu powierzyć montaż instalacji fotowoltaicznej?
Najlepszym rozwiązaniem jest wyszukanie lokalnych instalatorów.
Wybranie wykonawcy konstrukcji do fotowoltaiki znajdującego się blisko okolicy naszego domu, zmniejszy koszty ewentualnych dojazdów. Bardzo ważne jest sprawdzenie referencji oraz certyfikatów UDT, potwierdzających umiejętności oraz wiedzę instalatorów. Postawienie na wysokiej jakości komponenty oraz profesjonalną ekipę monterską, pozwoli Ci cieszyć się Twoją instalacją fotowoltaiczną przez długie lata oraz uzyskać maksymalne oszczędności i pełną satysfakcje.
Przeczytaj także: 8 rzeczy, które musisz wiedzieć przed inwestycją w fotowoltaikę