Projekt-fotowoltaika

Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej najczęściej przekopujemy się przez masę branżowych stron i opinii na forach. Fakty i mity. Jak je odróżnić? Gdzie szukać rzetelnych informacji? Przedstawiamy i obalamy 5 najpopularniejszych mitów na temat fotowoltaiki.

1. W Polsce mamy za mało słońca.

Niektórzy z uwagi na dużą ilość opadów, krótkie zimowe dni i pochmurne niebo nie patrzą na inwestycje w fotowoltaikę z entuzjazmem. Jednak mimo pozornych przeszkód i zróżnicowań warunków pogodowych w Polsce, nasz klimat nadaje się idealnie do produkcji energii z promieni słonecznych.

Prawda jest taka, że upalne dni i bardzo wysokie temperatury mogą przyczynić się do spadku wydajności instalacji i szybszego wyeksploatowania. Moduły fotowoltaiczne pochłaniają promienie rozproszone, które występują w pochmurne dni.

mity-instalacja-fotowoltaiczna_2

2. Zimą panele nie produkują energii.

Krótsze dni i niższe temperatury jakie mamy zimą w Polsce nie wpływają w większym stopniu na wytwarzanie energii przez moduły fotowoltaiczne.

Z pewnością produkcja energii spadnie szczególnie w grudniu i styczniu. Jednak pamiętajmy, że zimą możemy odebrać nadwyżki energii wyprodukowane w czasie lata.

panele-fotowoltaiczne-zima

3. Inwestycja w instalacje fotowoltaiczną jest nieopłacalna.

O tym, że jest to inwestycja bezcenna dla środowiska wszyscy wiemy, a co jeśli chodzi o nasz budżet?

Co zyskamy dzięki wieloletniej inwestycji?

                • Niezależność od podwyżek prądu.
                • Własną produkcję czystej energii.
                • Możliwość podłączenie ogrzewania domu. O tym więcej w naszej zakładce Tanie ogrzewanie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się:

        • Ile wyniesie Twoja instalacja?
        • Kiedy Ci się zwróci?
        • Jaką moc powinieneś rozważyć?

       

panele-fotowoltaiczne-na-dachu-mity

4. Wydajność paneli szybko spada.

Średni spadek wydajności paneli w ciągu roku szacuje się na dziesiąte części procenta. Najwyższy spadek ich efektywności przebiega w pierwszym roku od zamontowania. Gwarancja producenta na panele zapewnia, że w ciągu 25 lat użytkowania ich wydajność nie spadnie poniżej 83%.

Przypadki gdy panele tracą swoją efektywność w przeciągu kilku lat są znikome. Jednak i takie możemy zaobserwować. Niska wydajność instalacji fotowoltaicznej bardzo często jest skutkiem błędów montażowych. Więcej na ten temat w naszym wpisie Najczęstsze błędy przy montażu i projektowaniu fotowoltaiki – jak ich uniknąć?

5. Instalacja fotowoltaiczna to za duża ingerencja w konstrukcję dachu.

Obecne dachy są na tyle wzmocnione, aby wytrzymać dużo większe obciążenia niż instalacja fotowoltaiczna. Jednak w przypadku starych dachów wzmocnienie pod konstrukcję instalacji będzie potrzebne.

Dlatego właśnie przeprowadzany jest audyt. Zanim inwestor zdecyduje się na montaż należy sprawdzić stan techniczny dachu, pokrycie i możliwości ewentualnych wzmocnień.
Podczas audytu ocenie podlega również kierunek dachu oraz zacienienia. Więcej na temat zacienienie w naszym wpisie Jak zacienienie paneli fotowoltaicznych wpływa na wydajność instalacji?
Wszystkie te czynności przeprowadzane są, aby przyszła instalacji była w pełni wydajna.